یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۰۳

تعمير اجاق گاز در تهران

۳۴ بازديد

اجاق گاز وسیله ای است که در قسمت داخل یا از بالای دستگاه گرما تولید می کند. اجاق ها در درجه اول برای پختن غذا طراحی شده اند. از انواع اجاق گاز می توان به اجاق گاز آشپزخانه، اجاق گاز ذغالی و اجاق گاز هیزمی اشاره کرد. هر نوع اجاق گاز از نظر کارایی و کاربرد متفاوت است.

زمانی که انسان ها برای اولین بار آشپزی را شروع کردند، عمدتاً روی آتش انجام می شد. در ابتدا، ظروف پخت و پز معمولاً مستقیماً روی آتش قرار می گرفتند. انسان ها با قرار دادن ظرف روی تکیه گاهی مانند چند سنگ، اولین اجاق را اختراع کردند. در واقع روش اجاق گاز سه سنگی امروزه نیز در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از مناطق، اجاق سه سنگی به یک محوطه آجری یا گل خشک شده U شکل تبدیل شد. این محفظه ها شامل یک دهانه در جلو برای رسیدن هوا و سوخت است.

اجاق های مدرن از حرارت مستقیم برای پخت غذا استفاده می کنند. سوخت اجاق ها به طور سنتی از چوب تامین می شد، اما نسخه های مدرن با برق یا گاز کار می کنند.

مشکلات رایج در رابطه با اجاق های گازی

1- جرقه نزدن اجاق گاز:

احتمالا مشکلی برای کلید جرقه یا ترانس جرقه پیش آمده است. ازطرفی امکان دارد سیم‌های اتصال قطع شده باشند. بهتر است سیم‌ها و کلید جرقه را چک کنید.

2- روشن نشدن شعله اجاق گاز:

قبل از هرچیز باید جریان گاز را کنترل کنید. ممکن است جریان گاز قطع شده باشد. حواس‌تان به نشت گاز و مشکلات مربوط به آن هم باشد.

اگر جریان گاز برقرار بود سوراخ‌های مشعل یا پیلوت را بررسی کنید چون امکان دارد مسدود شده باشند. یک برس کوچک بردارید و سوراخ‌های مشعل و اطراف شعله‌ها را کاملا تمیز کنید.

روشن یا خاموش بودن پیلوت را نیز کنترل کنید، شاید پیلوت خاموش شده باشد و شما متوجه نشده باشید.

3- زرد سوختن شعله اجاق گاز:

شعله‌های گاز در حالت عادی باید حدود 20 میلی‌متر طول داشته باشند و به رنگ آبی بسوزند. علت زرد سوختن شعله اجاق گاز می‌تواند به وجود رطوبت ارتباط داشته باشد.
ازطرفی ممکن است حفره‌های اطراف مشعل‌ها گرفته باشند یا حتی بقایای مواد شوینده داخل‌شان گیر کرده باشد. برای حل این مشکل و تعمیر اجاق گاز باید صفحه‌ی گاز را کاملا تمیز کنید و در آخر با یک دستمال نرم تمام اطراف شعله‌ها را خشک کنید.


4- خاموش شدن خودبه‌خود پیلوت اجاق گاز:

تنظیمات پیلوت به‌هم خورده است یا جریان گاز کافی به پیلوت نمی‌رسد. مقداری از محفظه‌ی پیلوت را ببندید تا مشکل حل شود. بهتر است تنظیمات پیلوت را هم چک کنید.


5- دود کردن اجاق گاز:
بیشتر کارخانه‌های سازنده اجاق گاز در آخرین مرحله‌ی تولید، سطح سینی گاز را با نوعی روغن صنعتی می‌پوشانند و به‌احتمال زیاد همین باعث می‌شود در اولین روزهای استفاده‌، اجاق گاز دود می‌کند. اگر سینی اجاق گاز نو را به‌طور کامل تمیز کنید این مشکل برطرف می‌شود.

اجاق‌ گازهای قدیمی‌تر زمانی دود می‌کنند که تمیز نباشند و روغن و باقی مانده‌ی غذاها حداقل چندین روز روی سطح گاز باقی مانده باشد. برای حل این مشکل باید اجاق‌تان را به‌طور کامل و زودبه‌زود تمیز کنید.

6- به مشام رسیدن بوی گاز در اطراف اجاق گاز:
به‌احتمال زیاد اجاق گازتان نشتی دارد. باید محل اتصال شیلنگ و شیر گاز را بررسی کنید. ازطرفی امکان دارد شیلنگ گاز سوراخ شده باشد و احتیاج به تعویض داشته باشد.

قبل از بررسی، پریز اجاق گاز را از برق بکشید.

7- بیش از اندازه سوزان و پرحرارت شعله گاز:
احتمالا ترموستات اجاق گازتان شکسته یا احتیاج به تعمیر یا تعویض دارد.

در صورت بروز هر کدام از موارد یاد شده میتوانید جهت مشاوره و یا تعمیر اجاق گاز در تهران با سایت امداد من تماس بگیرید.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.